Žemaitijos dvarai

Renavo dvaras

Dvaro g. 2, Renavo k. Sedos sen., Mažeikių r.

Valdytojas – Mažeikių rajono Renavo dvaro sodyba

Dvaro adresas: Dvaro g. 2, Renavo k. Sedos sen., Mažeikių r., LT-89403

Ankstesnis Renavo vardas buvo Gaurė arba Gaurai. Seniausias dokumentas, kuriame paminėtas Gaurų dvaras, yra 1589 m. gruodžio 26 d. Luobos ir Gaurelių dvaro inventorius. Tuomet dvaro pastatas buvęs medinis, šiaudiniu stogu.

XVII a. pabaigoje dvarą įsigijo suvokietėjusių prancūzų Renė (vok. Rönne) giminė, kurios šaknys – Vokietijoje, Brėmene. Antano Renė iniciatyva 1830–1833 m. pastatydintas dabartinis Renavo rūmų ansamblis, savo stiliumi priskiriamas vėlyvojo klasicizmo laikotarpiui. Renavo dvaras siejamas su 1863 m. sukilimu. Dvare buvo suorganizuotas sukilėlių būrys, kuriam vadovavo dvaro ūkvedys Liudžinskis. Dvare vyko aktyvus kultūrinis gyvenimas – čia ne kartą koncertavo kunigaikščių Oginskių orkestrai, lankėsi iškilūs to meto žmonės: dailininkai, rašytojai, politikai.

Dvaras garsėjo sodu ir apie 18 ha užimančiu angliško stiliaus parku. Savo unikalumu garsėjo rūmų biblioteka. Joje buvo daugiau kaip 1 000 tomų knygų (dauguma jų gražiai įrištos, vokiečių ir lotynų kalbomis). Prieš Pirmąjį pasaulinį karą Renavo dvare buvo bandoma auginti šilkverpius ir įrengti šilko kokonų auginimo ūkį.

Po karo rūmuose įsikūrė kolūkio kontora, biblioteka ir kultūros namai. Pirmąkart Renavo rūmai buvo restauruoti 1985 metais. Atnaujintuose Renavo dvaro rūmuose kaip ir anksčiau, veikia atnaujinta nuolatinė Renavo rūmų reprezentacinio interjero ekspozicija, supažindinanti lankytojus su XIX a. Lietuvos dvarų kultūra: interjeru, baldais, paveikslais ir kt. Ekspozicijos įkūrėjas: Lietuvos dailės muziejus.

Darbo laikas ir daugiau informacijos interneto svėtainėje:   www.renavodvaras.lt


You need to enable javascript in order to user google maps.
facebook.gif
twiter7.jpg
youtube_1.jpg