Laiškas asociacijai

Gintarui Karosui, Lietuvos pilių ir dvarų asociacijos prezidentui

2019 01 02


Gintarui Karosui,
Lietuvos pilių ir dvarų asociacijos prezidentui

Sveikinu su Naujaisiais metais. Linkiu daug prasmingų darbų Asociacijos labui, naujų projektų, asmeninės sėkmės, vilties, meilės, tikėjimo.
Malonu, kad praėjusiais metais jūsų, kartu su Latvija, Estija vykdytas projektas padėjo geriau susipažinti su Asociacijos veikla, buvo labai gera proga sužinoti ne tik apie dvarus, bet ir apie pačią Dvarų asociaciją. Nors ir anksčiau patikdavo lankytis Lietuvos dvaruose, bet apie asociaciją tikrai nebuvau girdėjęs. Kartu keliaudavo ir aštuonių draugų būrelis iš Kelmės, kurie taip pat džiaugėsi sužinoję apie asociacijos veiklą, renginius. O kur dar draugai, pažįstami. Geresnės reklamos Jūsų vadovaujamai Asociacijai ir nesugalvosi. O ir dabar apsilankau (tikiuosi ir draugai) jūsų svetainėje pasirinkti naujienų.
Projektas taip patiko, kad net jei ir šiais metais jis nebus organizuojamas (gal bus kas nors dar įdomesnio) tikimės aplankyti likusius dar neaplankytus objektus. Kaip pasakojo Latvijos dvarų savininkai, toks projektas pas juos vykdomas jau eilę metų ir pasiteisina. Gal ir Lietuvos dvarininkams patiko.
Įdomu buvo palyginti projekte dalyvavusius dvarus Lietuvoje ir Latvijoje. Kai pats nesi dvarininkas, tai ir dvaras suprantamas kaip apylinkės kultūros, pramogų, veiklos, švietimo, gyvas traukos centras, o ne vien tik atvykstantys renginiai (dažniausiai mokami), ar įvairios komercinės paslaugos (konferencijos, asmeninės šventės ir t.t.), kurias teikia ir kaimo sodybos. Nesinorėtų, kad dvarininko veiklos tikslas būtų tik pinigai, pelnas. Gerai kad organizuojami tokie renginiai, bet to neužtenka. Latvijos dvaruose, gal (man susidarė tokia nuomonė) veikla suprantama daug plačiau. Jei dvare buvo mokykla, tai ir kažkoks to laikotarpio muziejus yra, labiau išplėsta ir infrastruktūra, nuomos paslaugos, apgyvendinimas, pramogos. Žinoma privatus dvaras turi uždirbti pinigus, kitaip ir nebus, bet Lietuvos dvarai labiau orientuojasi į grupinį turizmą, festivalius, koncertus. Latvijos – gal daugiau į individualų lankytoją. Lietuvoje gauti lankstinuką apie dvarą, apylinkių, regiono lankytinas vietas misija beveik neįmanoma. Latvijoje vos ne kiekviename lankytiname objekte lankstinukai ne tik apie dvarą, bet ir apie rajoną, regioną, kitus artimiausius dvarus, vietoves lietuvių, latvių, rusų, anglų, vokiečių kalbomis. Gali nusipirkti suvenyrų, dvaro gamybos produktų, paragauti vyno, kažką pasigaminti. Lietuvoje labiau savo komercine veikla išsiskiria tik Ilzenbergo dvaras. Apsilankęs dvare sužinai apie kituose dvaruose vyksiančius renginius. Net projekto lipdukai Latvijoje individualūs, meniški.
Lietuvos dvarai geriau sutvarkyti, restauruoti, turtingesni, bet Latvijos nors dar tik tvarkomas, restauruojamas, bet jau priima lankytojus, gali suteikti nakvynę, paslaugas.
Suprantu, kad Jums tai buvo pirmas projektas, bet kad jau nebuvo prisvilęs, tai rašau todėl, kad tikiuosi ir toliau tokios jūsų vadovaujamo asociacijos veiklos. Daugiau rašau apie dvarus, nors ir dvaras dvarui nelygu. Ir Latvijoje, kaip ir Lietuvoje visai skirtingi privatūs ir valstybiniai dvarai, muziejai. Jų ir tikslai, ir uždaviniai, ir norai skiriasi, bet svarbu, kad juos suburiate, išlaikote. Suprantu, kaip sunku vadovauti tokiai asociacijai kur susirinkę labai skirtingi dvarai, žmonės, bet Jūsų kaip Prezidento veikla verta didžiausios pagarbos ir pagyrimų.
Tiek apie jūsų asociacijos buvusį projektą, bet tai tik mano asmeninė nuomonė, pamąstymai laukiant naujų projektų.
Sėkmės.

Valentinas Lukonas, Kelmė
facebook.gif
twiter7.jpg
youtube_1.jpg