Asociacijos narių dvarai

Liubavo dvaras

Valdytojas – muziejus viešoji įstaiga „Europos parkas“
 

Dvaro adresas: Vilniaus r. sav., Riešės sen. Liubavo kaimas, LT-15143

Liubavo dvaras, esantis netoli Vilniaus, – vienas seniausių Lietuvos dvarų, istoriniuose šaltiniuose minimas jau nuo XV a. pradžios. Pirmasis žinomas dvaro savininkas buvo Vytauto Didžiojo rūmų maršalka Jonas Goštautas. XVI a. pirmojoje pusėje Liubavo dvarą valdė Lietuvos pirmojo statuto autorius Albertas Goštautas, vėliau – jo sūnus Stanislovas, Barboros Radvilaitės vyras. 1546 metais Lietuvos valdovo Žygimanto Augusto dvaro iždo knygoje detaliai aprašyti tuo metu remontuoti Liubavo tvenkiniai, kita hidrosistemos įranga. Taigi, dvarą valdė Lietuvos valstybės gyvenimui svarbūs asmenys: Goštautai, karališkoji šeima, kunigaikštis Mikalojus Radvila Rudasis, Golejevskių šeima, politikai Krišpinai Kiršenšteinai, Teresė Tyzenhauzaitė, Tiškevičių ir Slizienių šeimos. XIX a. Liubave gyveno ir kūrė garsus Lietuvos skulptorius Rapolas Slizienis (1804–1881).

Vienas svarbiausių Liubavo dvaro sodybos bruožų – ansamblio kompleksiškumas, ryšys su gamtine aplinka. Dvaro sodybą sudaro 20 įvairių statinių ir 7 tvenkinių sistema. Statiniai darniai įkomponuoti į gamtinį kraštovaizdį, jo nestelbia.

Liubavo dvaro sodyba atgimsta. 2009-aisias Gintaro Karoso pastangomis Liubavui grąžinta angelo skulptūra, ji restauruota naudojant autentišką cinko liejimo technologiją.
2009–2011 metais viešoji įstaiga „Europos parkas“ kruopščiai restauravo ir pritaikė muziejui Liubavo dvaro vandens malūną. Projektą rėmė Lietuva, Lichtenšteinas, Islandija ir Norvegija pagal Europos Ekonominės erdvės finansinį mechanizmą. Nuo sunykimo išgelbėtas ir prikeltas naujam gyvenimui išskirtine mūro kokybe pasižymintis malūno pastatas (statytas 1902 m. ant Žalesos upės ankstesnio 1725 m. malūno vietoje).

Siekiant atskleisti malūno technologinius procesus, buvo restauruoti malimo, sijojimo, kruopų gaminimo įrenginiai, vandens turbina, transmisija, maišų pakėlimo mechanizmas ir kt. Vandens malūno ir jo įrangos restauravimas atliktas kruopščiai, išsaugant net menkiausias autentiškas detales, naudojant to meto medžiagas ir technologijas.

Už kokybišką Liubavo dvaro vandens malūno-muziejaus restauravimą suteiktas garbingas Europos Sąjungos kultūros paveldo prizas ir „Europa Nostra“ apdovanojimas. 2014–2016 m. Lietuva, Lichtenšteinas Islandija ir Norvegija per Europos Ekonominės erdvės finansinį mechanizmą dalinai finansavo Liubavo dvaro sodybos oficinos ir oranžerijos restauravimą ir pritaikymą kultūros ir viešosioms rekmėms. Tai – europiniame kontekste unikalus XVIII a. baroko architektūros ansamblis, iš visų pusių apsuptas vandens telkinių.

„Liubavą atradau 1988-aisiais, tada jau buvau pradėjęs pirmuosius Europos parko kūrimo darbus. Kiek vėliau į Liubavo dvarvietę nuo parko vykau akmenimis grįstu keliu vėlų rudenį, senuose palei kelio kraštą sodintų medžių kamienuose degė liepsnos. Liubavo aplinka man paliko įspūdį, o labiausiai įsiminė akmeninis malūnas ir dar tebestovinti koplyčia su už jos besislepiančia angelo skulptūra. Tada dar nebuvo laikas Liubavui, mano dvidešimties metų gyvenimo patirtis buvo per trumpa pažinti šį paslaptingą dvarą.“ – pasakoja Liubavo atgimimo projekto iniciatorius skulptorius Gintaras Karosas ir pats turintis bajoriškų šaknų (herbas Uszacki). Gintaras Karosas – menininkas, kultūros, politikos ir visuomenės veikėjas, Liubavo dvaro istorijos ir kultūros paveldo tyrinėtojas, Nacionalinės pažangos premijos laureatas.

Veiklos sritys
: kultūra, muziejininkystė, edukacija, kultūrinis turizmas
Paslaugos: Krašto istorijos, kultūros ir technikos paveldo muziejus LIUBAVAS. Lankymas nuo balandžio 15 d. iki spalio 15 d. savaitgaliais ir švenčių dienomis. Kitu laiku – pagal išankstinį susitarimą. Ekskursijos ir edukaciniai užsiemimai lietuvių, anglų, rusų ir lenkų kalbomis. Apie atvežimo, maitinimo ir kitas paslaugas informacija pateikta www.liubavas.lt www.europosparkas.lt

Kontaktai: el. paštas: hq@europosparkas.lt, gk@europosparkas.lt, tel.: 8 5 2377 077

Internetinis adresas: www.liubavas.lt










You need to enable javascript in order to user google maps.
facebook.gif
twiter7.jpg
youtube_1.jpg