Asociacijos narių dvarai

Maišiagalos (Houvalto) dvaras

Valdytojas – Vilniaus krašto etnografinis muziejus

Dvaro adresas: Algirdo g. 4, Maišiagala, LT-14242
Vilniaus r.,

Houvalto dvaras yra įsikūręs 25 km nuo Vilniaus Maišiagalos miestelyje.
Istoriniai šaltiniai byloja, jog Maišiagalos apylinkėse apsigyventa dar Lietuvos didžiojo kunigaikščio Algirdo laikais, apie šimtą metų anksčiau nei Lietuvos sostinėje Vilniuje. Ilgą laiką teritorija buvo Lietuvos valdovų priklausomybė, vėliau ji pateko į Lietuvos didikų Sapiegų, po to – Tyzenhauzų rankas. Nuo XVIII a. pabaigos čia šeimininkavo bajorų Houvaltų šeima, gyvenusi dvare iki Antrojo pasaulinio karo pradžios.

Grafas Onufrijus Houvaltas apie 1806 metus iniciavo klasicistinio stiliaus dvaro statybą. Projekto autorius buvo garsus ano meto architektas, Vilniaus universiteto profesorius Mykolas Angelas Šulcas. Deja, pastarajam mirus, jo idėja buvo įgyvendinta tik iš dalies. Dvaro statybą pavyko užbaigti Onufrijaus anūkui, Vitoldui Houvaltui tik XIX a. pabaigoje.
Įdomu tai, kad Houvalto dvaro paskirtis po Antrojo pasaulinio karo nuolat keitėsi. Karo metu čia glaudėsi vietos gyventojai, o vėliau, pasikeitus santvarkai, buvo įkurdinti kolūkiečiais tapę Houvaltų dvaro samdiniai. Neilgai trukus, dvare įsteigta tarybinio ūkio kontora, o po Lietuvos nepriklausomybės atkūrimo – Lietuvos didžiojo kunigaikščio Algirdo vidurinė mokykla.

2014-2015 m. Vilniaus rajono savivaldybės administracija, pasinaudodama Europos Sąjungos parama, rekonstravo Maišiagalos Houvalto rūmus pritaikant juos kultūros, tradicinių amatų bei bendruomenės poreikiams.

Atnaujintose patalpose įsikūrė Vilniaus krašto etnografinio muziejaus filialas Tradicinių amatų centras Houvalto dvare Maišiagaloje, Nemenčinės daugiafunkcinio kultūros centro Maišiagalos skyrius, Vilniaus rajono centrinės bibliotekos skyrius, teritorinės darbo biržos padalinys ir vietinė bendruomenė.

Tradicinių amatų centre yra vykdomi edukaciniai užsiėmimai, skirti moksleiviams ir suaugusiems: verbų pynimas, puodininkystė, drožyba, karpymas, muilo gaminimas, margučių marginimas, žvakininkystė, vilnos vėlimas. Čia taip pat rengiamos ekspozicijos, parodos, organizuojamos paskaitos, konferencijos ir ekspedicijos, pristatoma rajone gyvenančių tautų kultūra ir amatai.

Tradicinių amatų centras yra pagrindinis Maišiagalos miestelio traukos objektas, suburiantis miestelio ir vietos apylinkių bendruomenę bei unikalių įspūdžių ieškančius miestelio svečius. Maišiagalos piliakalnio papėdėje stūksantis klasicistinio stiliaus Houvaltų dvaras yra pripažintas vietinės reikšmės kultūros paminklu.

Kontaktai: telefonas: +370 672 90225


You need to enable javascript in order to user google maps.
facebook.gif
twiter7.jpg
youtube_1.jpg