Aukštaitijos dvarai

Aristavelės dvaras

Valdytojas – Lietuvos liaudies buities muziejus

Dvaro adresas: L. Lekavičiaus g. 2, Rumšiškės, LT-LT- 56335

Aristavėlės dvaro rūmai – vertingas baroko laikotarpio lietuvių medinės architektūros pavyzdys, įkūnijantis stilistinės ir tradicinės statybos sąveiką, reprezentuojantis prestižinę, aukštos statybų kultūros, puošnių formų lietuvių bajorijos architektūrą. Pastato išorė ir vidus buvo keletą kartų rekonstruoti. Pagal Arvistavos rūmų statybos datą (apie 1700 m.) šių dvaro rūmų statytoju reikėtų laikyti Mykolą Zabielą (miręs 1734 m.). XVIII a. pabaigoje dvaras atiteko Medekšų giminei, kuri sodybą pertvarkė ir pritaikė naujam gyvenimo būdui, bet išsaugojo barokinį dvaro siluetą. Pergyvenę dar vieną rekonstrukciją XIX a. pabaigoje, rūmai išlaikė senąsias formas ir prestižą. Tarpukariu tai buvo pavyzdinis ūkis, skleidęs pažangias idėjas ir diegęs naują ūkininkavimo praktiką.

Dvaro rūmai 1987 metais buvo išardyti, pervežti iš Kėdainių rajono į muziejų, sandėliuoti ir 2010 m. atstatyti naujoje vietoje. 2014 - 2016 metais Aristavėlės dvaras atvertas lankytojams. Šiuo metu čia veikia restauravimo centras. Įgyvendinus rūmų atstatymo ir pritaikymo „Medinio architektūros paveldo tyrimų ir mokymo centro reikmėms“ projektą, sukurta infrastruktūra, naudojama kaip medinio paveldo priežiūros ir tradicinių amatų mokymo bazė.

Centre rengiami seminarai, praktiniai ir teoriniai kursai, teikiamos profesionalų konsultacijos. Plėtojant tyrimo centro veiklą, orientuojamasi į medinių pastatų priežiūros ir tvarkybos temas, aktualias paveldotvarkos specialistams, tradicinių amatų meistrams, pastatų savininkams ir valdytojams. Centro darbuotojai atlieka istorinius menotyrinius, architektūrinius, technologinius ir konstrukcinius medinių pastatų tyrimus.

Lietuvos liaudies buities muziejus – tai muziejus po atviru dangumi, įkurtas 1966 m. sausio 1 d. (lankytojams atidarytas 1974 m. birželio 21 d.) Rumšiškėse, prie Pravienos upelio žiočių, Kauno marių pakrantėje. Tai vienas didžiausių (194 ha) ir daugiausiai eksponatų (91420) turintis etnografijos muziejus Europoje po atviru dangumi.

Muziejus mena XVIII–XX a. laikotarpį Lietuvos kaimuose ir miesteliuose. Muziejus pristato Lietuvos etnografinių krašto regionų architektūros, kultūros, buities eksponatus. Čia yra svirnai, klėtys, tvartai, klojimai, daržinės, žardinės malkinės, malūnai, tvoros, šuliniai, liaudies architektūros bei senovinės žemdirbystės padargai. Muziejaus teritorijoje yra visų 5 Lietuvos etnografinių regionų sodybos, pavieniai pastatai, įvairios dirbtuvės ir liaudies technikos paminklai. Čia rengiamos tradicinės lietuvių šventės, rengiami edukaciniai užsiėmimai, veikia jojimo būrelis.

Edukacijų ir renginių skyrius: tel. 8 346 47392, el. p. edukacijos@llbm.lt, renginiai@llbm.lt
Administracija: J. Aisčio g. 2, LT- 56335 Rumšiškės, Kaišiadorių r., el. p. info@llbm.lt

Aristavelės dvaro rūmai
Aristavelės dvaro rūmai
Aristavelės dvaro rūmai
Aristavelės dvaro rūmai
Renginiai Lietuvos liaudies buities muziejuje
Renginiai Lietuvos liaudies buities muziejuje
Renginiai Lietuvos liaudies buities muziejuje
Renginiai Lietuvos liaudies buities muziejuje
You need to enable javascript in order to user google maps.
facebook.gif
twiter7.jpg
youtube_1.jpg