Aukštaitijos dvarai

Drobiškių dvaras

Valdytojas - UAB "Paskolų administravimas"

Dvaro adresas: Drobiškių k., Žeimių sen., Jonavos r. sav., LT-

Drobiškio dvaro rūmai tradicinio plano, būdingos XIX a. I pusės architektūros. Ties pagrindiniu įėjimu puošnus keturiomis kolonomis paremtas atviras prieangis su baliustrada. Kolonos medinės su kaneliūromis. Iš galo įėjimas į koridorių, per kurį patenkama į virtuvę ir kitas patalpas.

Pagrindinis įėjimas veda į nedidelę priemenę (nr. 1), iš kur patenkama į buvusią „garderobinę“ (nr. 13) ir „gerojo galo“ patalpas (nr. 11) – šokių salę, kur stovėjo fortepionas, veidrodis ligi lubų, laikrodis, sofa ir kėdės, kampe – krosnis. Patalpoje Nr. 10 buvo didysis valgomasis, svečių kambarys. Kampe stovi baltų koklių krosnis, pakuriama iš patalpos nr. 6. Yra durys į lauką (vėlesnės). Patalpoje nr. 8 buvo mažasis valgomasis, kur valgydavo šeimyna. Nedidelis kambarėlis nr. 9 buvo ponaičio. Amfilada veda į kambarį nr.6 – ponų miegamąjį. Mažas kambariukas nr. 7 buvo naudojamas vaistų sandėliukui. Kambaryje nr.5 buvo kanceliarija – pono darbo kambarys. Jame valgė šeimos nariai, ponas nurodydavo darbus darbininkams. Anksčiau iš kambario buvo galima patekti į priestatą – „špižarnią“ (4 m pločio, rąstų sienomis). Kambaryje nr. 4 buvo virtuvė, kampe stovėjo duonkepė krosnis. Iš kanceliarijos į miegamąjį buvo nedidelis langelis, per kurį paduodavo maistą. Virtuvėje buvo plūkto molio grindys. Iš virtuvės buvo galima patekti į priestatą, kur gyveno tarnaitė. Patalpose nr. 12 ilgą laiką gyveno šimtametė panelė. Viduryje išmūrytas kaminas, į jį patenkama iš koridoriaus. Kamine nemažai nišų, yra sieninė spinta su lentynomis. Ties kaminu prisišlieja laiptai į pastogę. Pastogėje patalpų nėra.

Pamatai skaldytų akmenų, rišti kalkių skiediniu. Sienos tašytų (?) rąstų, lauko pusėje apkaltos vertikaliomis lentomis su juostomis. Gegnės su antgegniais, įleistos į sijas, grebėstai tvirtinti mediniais kaiščiais. Stogas buvo keturšlaitis, vėliau – pusiau valminis dengtas lentelėmis (gontais). Skliautų vidurinė dalis – rąstų, šonai – lentų. Skliautuose įstatyti šešiarūčiai ir rombiniai langeliai. Davro langai buvo šešiarūčiai su paprastomis, vertikalių lentų langinėmis. Įspūdingos ūkinės lauko durys su ovaliu langeliu.

Rasa Bertašiūtė, www. autc.lt informacija

Drobiškių dvaras, 2016 R. Kilinskaitės nuotrauka
facebook.gif
twiter7.jpg
youtube_1.jpg