Aukštaitijos dvarai

Akmenos dvaras

Valdytojas – privatus

Dvaro adresas: Akmenos k., Viešintų sen., Anykščių r., LT-29330

Dvarvietėje rasti akmens kirvukas ir senoviniai žvejybos reikmenys byloja, kad čia nuo seno buvo gyvenama. Iš senolių pasakojimų žinoma, kad Akmenos dvaro rūmai stovėjo ant nedidelės kalvos, 19 a pirmoje pusėje grafai Hoppenai persikėlė į mažesnį dvaro pastatą kitąpus liepų alėjos, arčiau upelio, vieton su atsiveriančiu puikiu vaizdu į tvenkinį. Matomai tvenkinys ir nulėmė vietos pasirinkimą, kaip , beje, ir dabartiniams savininkams jis nulėmė apsisprendimą restauruoti šį dvarą. Tvenkinio ištakose buvo įrengta elektrinė, tiekusi dvarui elektrą. Po 1864 m. buvo pastatytas ir akmens sienų, olandiško tipo kepurinis Akmenos vėjo malūnas, ilgus metus aprūpindavęs miltais visą apylinkę. Šį vėjo malūną 1901 m autobiografiniame apsakyme aprašė rašytojas Jonas Biliūnas.

1914 m. Akmenos dvarą nupirko Juozas Jankauskas. 1941 m. klestintis dvaras buvo nacionalizuotas. Atgavus Lietuvai nepriklausomybę, Akmena kaip išlikęs nekilnojamas turtas grąžintas, smarkiai nuniokotas ir gerokai sugriautas.

Akmenos dvarą restauruoja ir atstato Reginos ir Rimgaudo Žirgulevičių šeima. Restauruota malūno išorė ir dalinai vidus, išvalytas tvenkinys, sutvarkyta liepų alėja. Baigiami gyvenamojo namo restauravimo darbai.

Akmenos dvare vykdomi kultūriniai ir socialiniai projektai, auginami balandžiai, senoviniai paukščiai ir gėlės, vyksta plenerai, koncertai.

www.facebook.com/akmenosdvaras

Akmenos dvaro malūnas
Akmenos dvaro malūnas 1959 metais
Akmenos dvaro malūnas
Akmenos dvaro malūnas 1937 metais
Akmenos dvaro malūno (1937 m.) fotografijos detalė
You need to enable javascript in order to user google maps.
facebook.gif
twiter7.jpg
youtube_1.jpg